„Elég jól sikerült a kukorica gyomirtásom, de jövőre valami olyan szert adjál nekem, ami a fenyércirkot még jobban viszi!”
E gyakori elvárással fordulnak felém a környékbéli gazdák, én pedig fejvakargatva kezdem válaszom, mert ez egyre nehezebb kérdés, a következő tények miatt. Először is köztudott, hogy a fenyércirok a kukoricához rendszertanilag nagyon közel álló növény, ráadásul pedig evolúciós előnyt élvezve vegetatív módon rizómával is képes szaporodni. Az ellene bevethető hatóanyagok tavasszal már gyakorlatilag csak egy hatóanyag csoportra a szulfonil-karbamidokra korlátozódnak. Ezen belül pedig csak három engedélyezett hatóanyagunk van, melyek maximális dózisa a kukorica tűrőképessége miatt erősen limitált. A gyomirtó hatásfokozás lehetőségével kapcsolatban egyre több gyakorlati tapasztalattal rendelkezünk már, ezekkel érdemes is élni, és ott van a permetezés technika fejlődése is mint bónusz lehetőség. Mindezek azonban csak részben tudják orvosolni ezt az erősödő problémát. Az idő telik, a gyomirtó hatás pedig fogyatkozik, mivel évről-évre ugyanazokat a hatóanyag típusokat használjuk. A fenyércirok toleranciája, vagy esetleg rezisztenciája egyre több helyen tapasztalható, már Orosháza térségében is.
Mit tehetünk?(!)
- Őszi tarlókezelést feltétlenül végezzünk a fertőzött területeken.
- „Cikloxidim tolerans” hibridet vessünk a leginkább fertőzött táblákba.
- Fontos a jó időzítés, és a kukorica egyszikű gyomirtók felső dózisának alkalmazása.
- Az adjuvánsok közül elsősorban a növényi olaj alapú készítményeket részesítsük előnyben.
- Kerüljük a monokultúrás kukorica termesztést.
A fenti öt szabály betartásával bízhatunk a sikeres fenyércirok elleni védekezésben, feltéve ha a területünk nincsen már végletesen elfertőzve ezzel a nehezen irtható gyomnövénnyel. Amennyiben viszont már nagyon fertőzött az adott tábla, akkor inkább ne vessünk oda kukoricát, vagy a 2. pontban leírtak szerint járjunk el.
Bővebb felvilágosítás
Kapcsolat >>>