A repce virágon nem találhatók rovar kártevők, látszólag minden rendben, de vajon mi a helyzet a szár belsejében?
Itt bizony már gond van, mert a repce szárormányos lárvája már javában károsít, ez ellen védekezni sajnos már nem lehet, jóval korábban kellett volna!
A repce szárormányos (Cephus pygmeus) egy olyan rovar kártevő, amely a repce növény szárában fejlődik és károsítja azt. A lárvák a szár belsejét rágják, aminek következtében a növény elgyengül, és akár teljesen el is pusztulhat.
Biológiai védekezés
Vetésforgó: Azonos területen ne termesszenek egymást követő években repcét, mivel a kártevő a tavasszal kel ki, és megfertőzheti a friss repcéket.
Vetésidő: Igyekezzenek a lehető legkorábban elvetni a repcét, mivel a korai vetésű növények kevésbé vannak kitéve a kártevőknek.
Bizonyos rovarok, madarak vagy más természetes ellenségek képesek csökkenteni a repce szárormányos populációját. Olyan élőhelyek kialakítása, amelyek vonzzák ezeket az állatokat, segíthet a kártevők természetes szabályozásában.
Fontos megjegyezni, hogy a természetes ellenségek hatékonysága általában nem elegendő a kártevők teljes kiirtásához, de hozzájárulhatnak a kártevő populációinak szabályozásához és mérsékléséhez.
Kémiai úton történő védekezés
Ha a repce szárormányosa jelen van a kultúrában, és a kártevők már kárt okoznak, akkor a kémiai növényvédelmi szerekkel történő beavatkozás szükség. A permetezést a kártevők életciklusához igazodva kell elvégezni, általában a repce virágzása előtt vagy a lárvák kikelésekor hatékony.
Az engedélyezett növényvédő szerek felhasználásával és vásárlásával kapcsolatban minden esetben kérje növényvédelmi szakember segítségét. A permetezést célszerű szakértővel megtervezni, hogy a megfelelő szerekkel és időpontban történjen.
Részletesebb szaktanácsra van szüksége, keressen bizalommal
Kapcsolat >>>