A búza kalász fuzárium fertőzés okait ha kutatjuk, ki kell hogy terjesszük a figyelmünket az elővetemény szármaradványainak bomlására. A fuzárium ugyanis alapvetően egy nagyon erős szárbontó hatással rendelkező gomba faj. Ha van a területünkön a talajfelszínen vagy annak közvetlen közelében lebontatlan szármaradvány, akkor megjelenik ez a gomba, hogy elvégezze a dolgát, tehát hogy enzimatikus úton lebontsa a szárat, döntően legtöbbször a különösen nehezen bomló kukorica szárat. Ezzel nincs is semmi hiba, hiszen ez a tevékenysége hasznos számunkra. A gond akkor kezdődik amikor a búza virágzás kezdetekor a bomló szárat beszövő gombafonalakon megjelenő speciális gomba képletek fertőző spórákat szórnak, és a virágzás miatt nyitott kalászok e spórák által megfertőződnek, megtörténik a virágfertőzés, amely már visszafordíthatatlan következményekkel jár a kalászok további fejlődésének a szempontjából. Amennyiben a búza virágzásakor tartósan csapadékosra fordul az időjárás, és a területen sok a lebontatlan kukorica szár, akkor a kálász fuzáriózis szinte elkerülhetetlen, és csak a mértéke csökkenthető. A fuzárium mentes búza tehát szép cél lehet, de ennek elérése sajnos nem csak rajtunk múlik.
Ami viszont rajtunk múlik, azt tegyük meg, röviden összefoglalva a következők szerint:
Törekedjünk a szármaradványok minél apróbbra történő felaprítására, ha az időjárási és egyéb körülmények lehetővé teszik akkor a szántással történő alá forgatásra
Használjuk a „biológiai fegyvereket” megfelelően alkalmazva pl. a trichoderma gomba pl. méltó ellenfele lehet a fuzáriumnak. Ide tartoznak még a talajbaktérium készítmények is, amelyek hosszabb távon alkalmazva egészségesebb talajéletet eredményeznek.
Védekezzünk kémia úton virágzás kezdetén, itt a szer választás mellett legalább annyira fontos a megfelelő permetezés technika alkalmazása is.
Bővebben személyesen szívesen állok rendelkezésre, tekintettel arra, hogy ez egy nagyon terjedelmes és nagy érdeklődésre számon tartott témakör.